Anasayfa Hakkımızda Ürünler Faydalı Bilgiler İletişim  
  ÜRÜNLER  
Ahşap Boyalar
Ünlü Boya
Aromatik Boya
Herkim Boya
Aquacool Boya
Sanayi Boyaları
Ünlü Boya
Herkim Boya
Jotun Toz Boyalar
Jotun Toz Boya
Zımparalar
Smirdex Zımparalar
Boya Tabancaları
Carox
Tanklı Boya Tabancası
Pasta ve Polishler
Auto GLYM
Polisaj Süngeri
Polisaj Postu
Havalı ve Elektrikli El Aletleri
Rupes SS70
Carox
MS Polisaj Makinası
Diğer Ürünler
Flores Sıvı Varak
Carox Kağıt Bant
Farma Lake Macun
Eskitme Teli
Eskitme Bezi
Toz Yaldız Boya
FAYDALI BİLGİLER
BOYA SÖZLÜĞÜ
İndeks: A B C Ç D E F G H I İ K L M O Ö P R S T U Ü V Y Z
Aderans
Kuru film tabakasının yüzey üzerinde kabarmadan,ince tabakalar halinde kalkmadan veya çatlamadan durma kabiliyetidir. Aderans,boyanın belki de tek en önemli özelliğidir. Islak tutunma,ıslak koşullara rağmen kuru boya filminin yüzeye tutunma kabiliyeti,genellikle dış cephe boyaları için önemlidir.
Airless/Havasız püskürtme
Yaş boyanın basınçlandırılarak, hava karışımı olmadan tabanca ile püskürtülmesi.
Akrilik
Yüksek performanslı akrilik esaslı boya veya su-bazlı boyalarda kullanılan sentetik polimerdir. Boyanın bağlayıcısı gibi,akrilik reçineler, kaplamanın kimyasallara dayanmasına ve ışık haslığı nedeniyle renginin kalıcı olmasına olanak sağlar.
Akrilik Esaslı Boya
Akrilik Esaslı Boya tarifleri aşağıda alternatifler halinde bilgilerinize sunulmuştur: (1)Esas olarak aqua ortam içersinde polimerik maddenin sabit dispersiyonu. (2) Plastik veya reçinenin ,doğal veya sentetik su içersinde dispersiyonu; sentetik, emülsiyon polimerizasyonu ile yapılır. (Dikkat edilmesi gereken husus,polimerizasyondan sonra akrilik esaslı boya su içerisinde dağılmış katıdır, bu yüzden emülsiyon değildir. Boya endüstrisinde akrilik esaslı boya ve emülsiyon benzer kullanılır.)
Akrilik Reçine
Renk ve parlaklık dayanımı,alkali ve oksidasyon dayanımı,sertlik, yapışma ve bağlama sağlamlığı ve film ömrü gibi özellikleri süper olarak nitelendirilen ve kaplama formülleri arasında seçkin bir yeri olan reçinelerdir. Genellikle, akrilik asit,metakrilik asit,akrilonitril ve bunların copolimerlerinin esterlerini içeren akrili asitlerin türevlerinin polimerizasyonu sonucu oluşan reçinelerdir. Akrilat reçineler olarak da bilinirler.
Alevlenme noktası
Herhangi bir maddenin buharlarının açık alev vasıtası ile alevlenebileceği derece. Açık veya kapalı kaplar ile değişik metotlarla ölçülür ve her ölçüm metodu dereceden sonra belirtilir
Alkali dayanıklılığı
Deterjan, sabun, amonyak gibi bazik maddelere karşı boya filmlerinin sabunlaşma ve aşınma dirençleri.
Alkidler
Her ne kadar,orta dereceli ekipmanlar ve marin enamellerde bağlayıcı olarak kullanılsalar da,içeride ve dışarıda,ahşap boyalarında bulunan reçinelerdir.
Ani paslanma
Yüzey hazırlamanın hemen sonrasında çelik yüzey üzerinde oluşan ince hafif pas.
Antikorozif boyalar
Beklenen dayanım ömrü içerisinde metalik korozyondan (genellikle demirin oksidasyonundan) korumak amacıyla geliştirilmiş astar ve boyalardır.
Asit dayanıklılığı
Boya ve vernik filmlerinin asitlerin aşındırma özelliklerine karşı gösterdikleri direnç.